Marfa a fost depozitată în terminalul SOCEP din Portul Constanța Nord. Inculpatul a încercat să transfere drogurile către destinația finală din Olanda, însă operațiunea a eșuat deoarece documentele de import și export pentru cele declarate ca „condimente” nu erau conforme. Din acest motiv, acesta nu a reușit să identifice persoane care să îl sprijine în transferul mărfii.
În cadrul anchetei, cetățeanul turc a susținut că a vândut societatea comercială pe numele căreia a fost realizat importul unui cetățean bulgar. DIICOT Constanța a propus arestarea preventivă a inculpatului, acuzându-l de trafic internațional de droguri de mare risc.
În prezent, suspectul se află în detenție în Germania, unde a fost prins în noiembrie 2025 cu peste 3 kilograme de heroină în mașina sa. Acesta este deja acuzat de autoritățile germane pentru importul și traficul de stupefiante, fiind vizat de o acuzație formulată la Tribunalul Regional din Passau.
Autoritățile române colaborează cu Parchetul din Passau, Germania, în baza unui Ordin European de Arestare, pentru a finaliza procedura judiciară referitoare la transportul record de 202 kg de heroină.