Atac armat la Dineul Corespondenților: Președintele Trump a fost evacuat, iar suspectul a fost capturat

Cine: Donald Trump și Cole Tomas Allen

u

Ce: Atac armat și evacuare președintelui

Unde: Hotelul Washington Hilton, Washington D.C.

{

De ce: Condamnarea violenței politice și securitatea președintelui

Un incident armat a avut loc în timpul Dineului Corespondenților de la Casa Albă, moment în care președintele Donald Trump a fost evacuat de agenții Secret Service. Suspectul a fost capturat viu de forțele de ordine înainte de a reuși să pătrundă în sala unde se desfășura evenimentul.

Atacul a fost neutralizat la ultima linie de protecție, însă situația a generat o mobilizare rapidă de securitate și a atras condamnări internaționale privind violența politică.

Ce ştim:

Suspectul, identificat ca fiind Cole Tomas Allen, în vârstă de 31 de ani, era cazat la hotelul Washington Hilton, locul desfășurării evenimentului. Acesta a fost înarmat cu o pușcă, un pistol și mai multe cuțite, Donald Trump menționând ulterior că atacatorul avea „multe arme”.

În timpul intervenției, un agent al Secret Service a fost lovit de un glonț, însă a scăpat nevătămat datorită vestii antiglonț. Șeful poliției din Washington D.C. a precizat că suspectul nu a fost lovit de gloanțe și a concluzionat că acesta a acționat ca un „trăgător singuratic”.

Cole Tomas Allen este originar din Torrance, California, și are un profil academic complex. Este absolvent al Institutului de Tehnologie din California (Caltech), unde a obținut o licență în inginerie mecanică în 2017, și a urmat un masterat în informatică la California State University din Dominguez Hills, finalizat în 2025. În activitatea sa profesională, a lucrat ca dezvoltator de jocuri video și profesor cu jumătate de normă.

Incidentul a ridicat semne de întrebare privind protocoalele de securitate. Kari Lake a criticat sever organizarea, afirmând că „nimeni nu mi-a cerut să-mi inspecteze vizibil biletul și nici nu mi-a cerut un act de identitate cu fotografie”, considerând că verificările au fost neglijente.

Reacțiile internaționale au fost imediate, lideri precum Mark Carney, Kaja Kallas și Keir Starmer condamnând ferm atacul. Kallas a subliniat că un eveniment destinat onorării presei libere „nu ar trebui să se transforme într-o scenă de frică”, în timp ce Starmer s-a declarat șocat de atacul împotriva instituțiilor democratice.

Context:

Evenimentul evidențiază vulnerabilitățile securității în cadrul unor gathering-uri politice de profil înalt și riscul crescut al violenței politice în democrații.

Surse:

Digi24

Cine este atacatorul de la dineul de gală la care participa președintele Trump

Știrile ProTV

Cine este atacatorul de la Cina Corespondenților la care participa Donald Trump. Primele imagini cu suspectul. FOTO

Stiripesurse

Suspectul atacului de la dineul de la Casa Albă spune că voia să împuște oficiali ai administrației Trump (surse)

DeFapt.ro

VIDEO Președintele Trump, evacuat după un atac armat la Dineul Corespondenților. Suspectul, capturat

News.ro

UPDATE-Carney, ”liniştit” că toată lumea este ”teafără” după incidentul armat de la Dineul Corespondenţilor de la Casa Albă. Kallas condamnă ”violenţa

Understanding: Gemini 2.5 Flash-Lite ($0.000576) | Write Assist: google/gemma-4-31b-it-20260402 (via DeepInfra) ($0.000606) | Total: $0.001182